Düzce’den Bolu’ya doğru giderken kalacak yer konusunda Warmshowers uygulamasından emekli öğretmen olan İlhan abiyle iletişime geçtim. O da bir gün sonra abisiyle birlikte Güneydoğu Anadolu Bölgesine gidip orada bisiklet gezisi yapacaklarmış. Bolu dağını çıktıktan sonra inişe geçtim. Her çıkışın bir de inişi var. 🙂

İlhan abiyle kısa bir şehir gezintisi yaptıktan sonra eve gidip birlikte yemek yaptık. Bolu’da çok gezecek fırsatım olması. Sadece akşam üzeri merkezde biraz yürüyüş yapabildik. Sabahta alt katta oturan abisine kahvaltı yapmaya gittik. 🙂 Sonra herkes kendi turu için yollara düştü.

Yeniçağa ilçesine doğru giderken turun ilk yağmuruna yakalandım. Bir köprü altında durdum biraz ama dinecek gibi değildi ben de yoluma devam ettim. Akşam üzeride yol kenarında bulduğum bir tarlaya çadır kurdum. Biraz erken oldu ama yağmurdan korunmak için çadırı kurmuştum sonrasında orada kaldım. Botlarımın altı çamur oldu. Tekerleklerde çamura battı. Sonraki gün bir çeşmede tekerlekleri yıkayıp yoluma devam ettim.

Gerede’ye vardığımda merkezde biraz dinlendim. Akşam üzeri 5 gibi yine yağmur yağacak uyarısı vardı. Kalacak yer konusunda Gerede itfaiyesine gitmeyi düşünmüştüm. İtfaiyeye gittim ama onların çalışma şekilleri farklı olduğundan yatacak yerleri yoktu. Ben de hızlıca Karabük istikametine doğru pedal çevirmeye başladım. Hava kararmadan çadır kuracak bir yer bulmam gerekiyordu. Ayrıca her an yağmur yağabilirdi. Gerede’den 10 km ileride uygun bir bulup çadır kurdum. Taç çadırı kuracağım yağmur başladı. Çadırın içine girip uzandım.

Gerede yolunda azda olsa bir kaç yokuş var. Rakım sürekli yükseliyor.Horhor geçidini geçip Kemikli geçidine geldiğimde rakım 1325 metre oldu. Hemen orada gözleme yapan bir yerde bir şeyler atıştırdıktan sonra Karabük merkeze kadar yaklaşık 50 km bir iniş yaptım. Rakım 400 metreye düştü. Bu inişin ilk 30 km si çok net belli. Son 20 km si ise düz yol gibi ama sürekli rakım düştüğünden yüksek viteste rahat bir şekilde gidilebiliyor.

Karabük’ten Safranbolu’ya gidişte ise bir yokuşla karşılaştım. Rakım tekrar 600 metrelere çıktı. O 10 km lik yol beni o kadar yordu ki. Bir daha bisikletle Safranbolu’ya gelmem dedim. 🙂 Safranbolu’da arkadaşım vardı. Direkt ona gittim.